×

Ankara’nın önemli ulaşım arterlerinin kesiştiği noktada yer alan Togo Kuleleri, bir meydan etrafında şekillenmiş ofis ve ticari alanlardan oluşan, karma kullanımlı bir iş ve yaşam merkezi olarak tasarlanmıştır.

Kentsel mekan oluşturan bir kurgu ile alt kümelerde bağımsız ticari birimler ve sosyal alanlar yer alırken üst katlarda ofislere yer verilmiştir. Bloklar arasında özel bir peyzaj ile tasarlanan meydan her yönden görülebilmektedir ve bu alana her yönden erişim mümkündür.

Togo Kuleleri’nde çeşitli büyüklükte ticari birimler ve yeme içme mekanları tasarlanmıştır. Burada showroomlar, kafeler, restoranlar, özel satış yerleri, kitabevi, banka ve servis mağazaları hizmet verecektir.

Ofisler, istenildiği zaman birleştirilebilmeye olanak sağlayan farklı büyüklüklerde sunulmaktadır. İstendiğinde tam kat tek bir ofis olabileceği gibi, yine tek katta altı adet ofis elde edilebilecektir. Farklı balkon tasarımlarıyla özel bir doku yaratılan Togo Kuleleri’nde, çalışma mekanlarına doğal havalandırma olanağı sağlayan açılır kanat sistemler, modüler bir düzende tüm cepheyi sarmaktadır.

Togo Kuleleri Ankara’nın gün geçtikçe yoğunlaşan iş dünyası için detaylıca düşünülmüş bir iş-yaşam projesidir.

Ali Osman Öztürk

Yüksek Mimar, Başkan

A Tasarım Mimarlık

Ankara’nın en önemli akslarından Eskişehir Yolu’nda yer alacak Togo Kuleleri, sahip olduğu donatılar ve konum avantajı itibarıyla heyecan verici ve iş dünyasına prestij kazandıracak bir proje.

İş dünyasında prestij her şeydir. Bu prestijin yaratılmasındaki en büyük etken de ilk izlenimdir. Ofis girişinin gücü, kalitesi ve dinamizmi sizi yansıtır. Bu yüzden mekanın girişi güçlü ve gösterişli olmalıdır. Güvende ve ayrıcalıklı hissettirmelidir. Lobiler yapının kamusal mekânlarıdır. Kamusal mekan güçlüdür, özeldir ve tüm enerjiyi kapsar, size dair izler taşır. Kalite, güç ve dinamizm burada başlar. Burası daha detaylı baktığınız yerdir, burada vitrindesinizdir. Ekip olarak tasarıma bu bakış açısıyla başladık ve mimari yapıdaki dinamizmi iç mekana taşımayı doğru bulduk.

Kule bloklarının Eskişehir Yolu ve Anadolu Bulvarı’nı karşılayan dinamik bazası ve bu bazayı oluşturan organik hatları lobiye taşımaya çalıştık. Gerek asma tavan, gerekse döşemedeki hareketler, yapay platformlar ve lineer ışık kullanımı ile bunların etkisini arttırmayı amaçladık. Tasarımda, mekanda kullanılacak mobilyaların vitrine ve mekana ait olması düşüncesi hâkimdi. Bu amaçla, yapıyla beraber oluşmuş hissi verecek bir karşılama bankosu tasarladık. Sade, şık ve oraya ait…

Togo Kuleleri’nde sizleri lobiden sonra, düşey taşıyıcıların olduğu asansör holüne ve oradan da kat koridorlarına yönlendiren bir tasarım hâkim. Kat koridorları tamamen fonksiyonel ve odağa yönelik tasarlandı. Ara mekan olma özelliğiyle, gelen kişiyi doğru noktaya hızlıca yönlendirmek amaçlandı. Zeminde ve tavanda kullanılan malzeme ve çizgi dili ile de tüm bunlar tasarıma yansıtıldı.

Togo İş ve Yaşam Kuleleri’ni; başarısı ile iş dünyası için, mimari karakteri ile başkent Ankara için önemli bir kazanım olarak değerlendiriyoruz. Bu önemli projede çalışmanın heyecanını yaşamakla beraber, tasarım aşamalarında bize inanarak katkı ve desteklerini esirgemeyen;

Sayın Sinan AYGÜN Bey’e,

Sayın Burcu BUCAK Hanım ve Ekibine,

KAMİL ÜLKER MİMARLIK olarak teşekkürlerimizi borç biliriz.

Saygılarımla.

Kamil ÜLKER

Mimar